Pažnja: pisanje SMS za volanom tri puta opasnije od alkohola

Pisanje kratkih tekstualnih poruka tokom vožnje, tri puta je nebezbednije nego kada je vozač pod uticajem alkohola. Prema rezultatima najnovijeg istraživanja, pisanje tekstualnih sms poruka osamnaestostruko povećava rizik saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodom...
Prilikom pisanja sms poruke, vremenski period od 5 sekundi vozač ne gleda na dešavanja ispred sebe, a za to vreme, pri brzini od 90 km/h pređe udaljenost koja je ekvivalentna dužini jednog dečijeg fudbalskog igrališta. Šta se za to vreme dešava na putu, vozač ne zna, zato što gleda u displej mobilnog telefona. Ovaj problem uglavnom imaju mladi vozači, zato što dve trećine od njih misli, da u isto vreme mogu pisati sms i upravljati vozilom.
Prilikom telefoniranja za volanom, vozač je za vožnju sposoban isto kao da ima 0,8 promila alkohola u krvi. Zanimljivo je, da je istraživanje pokazalo da je efekat telefoniranja na vožnju skoro identičan, bez obzira na to da li se radi o klasičnom telefoniranju ili putem hands-free uređaja. Oba načina telefoniranja i njihov efekat na bezbednost, značajno se razlikuju od razgovora sa drugim ljudima u vozilu. Po pravilu, putnici u automobilu reaguju na nebezbedne situacije u saobraćaju i u tom trenutku prestaju da govore, dok sagovornig preko telefona nastavlja da govori. Svaki peti vozač u Britaniji, putem "pametnih" telefona koriste i društvene mreže, što može biti posebno opasno.
Automagazin.rs