Goodyear razvija pneumatike od sojinog ulja
Goodyear Tire & Rubber Company (Akron, Ohio) juče je objavio svoje novo razvojno dostignuće od koga bi koristi mogli da imaju i potrošači i životna sredina, jer bi se smanjila količina ulja na bazi nafte koja se koristi za proizvodnju pneumatika, a istovremeno bi se produžio životni vek gaznog sloja...
Goodyear-ovi istraživači u Inovacionom centru preduzeća testiranjem su utvrdili da bi upotrebom sojinog ulja u pneumaticima mogli da produže životni vek gaznog sloja za 10 odsto, a u proizvodnji pneumatika smanje upotrebu ulja na bazi nafte za do 26,5 miliona litara godišnje.
Pored toga, testovi u Goodyear-ovom proizvodnom pogonu u Lawtonu u Oklahomi pokazali su veću sposobnost mešanja u proizvodnom procesu. Preduzeće je konstatovalo da se gumene smeše napravljene sojinim uljem bolje mešaju sa silikom koja se koristi za izradu pneumatika. Time se povećava efikasnost proizvodnog pogona i smanjuje se potrošnja energije i emisija gasova sa efektom staklene bašte.
„Goodyear se obavezao da će voditi računa o životnoj sredini i zajednici, i pokazuje da je korišćenje sojinog ulja još jedan način za postizanje postavljenog cilja”, rekao je Jean-Claude Kihn, glavni tehnički direktor u Goodyear-u. „Potrošači će biti na dobitku sa pneumatikom koji ima duži životni vek, Goodyear sa većom efikasnošću i manjom potrošnjom energije, a svima nam donosi korist to što ima pozitivan uticaj na životnu sredinu.”
Prototipove pneumatika koji su napravljeni u Lawtonu, u narednim mesecima će testirati na Goodyear-ovoj test-stazi u San Angelu, u Teksasu. Ukoliko pokazatelji budu još uvek pozitivni, prema Goodyear-ovim očekivanjima, potrošači će već 2015. godine kupovati pneumatike napravljene korišćenjem sojinog ulja.
Goodyear-ov projekat finansijski pomaže USB – United Soybean Board (Udruženi odbor za soju), i to sa 500.000 $ nepovratnih sredstava za dve godine. Goodyear će pneumatik napravljen upotrebom sojinog ulja izložiti 6. i 7. avgusta u izložbenom centru preduzeća Ford Motor u Dearbornu u Michiganu, u okviru događaja koji će sponzorisati USB.
„United Soybean Board čestita Goodyear-u za njegova zalaganja za održivi razvoj”, rekao je Russ Carpenter, predsednik Odbora za nove mogućnosti korišćenja soje kod USB-a i uzgajivač soje iz Trumansburga, N.Y. „Istraživanje novih mogućnosti korišćenja sojinog ulja potvrđuje naša zalaganja za životnu sredinu, jer donosi obnovljivu sirovinu koja smanjuje emisije ugljenika i obezbeđuje prirodnu zamenu za petrohemijske proizvode." USB i američki uzgajivači soje sa oduševljenjem podržavaju Goodyear-ova zalaganja da potrošačima obezbedi troškovno efikasne i proizvode pogodne za životnu sredinu.
Korišćenje sojinog ulja je samo jedna od Goodyear-ovih trenutnih inicijativa za povećanje upotrebe obnovljivih sirovina. Goodyear i DuPont Industrial Biosciences već neko vreme sarađuju na razvoju bioizoprena, revolucionarne biološke alternative za naftni izopren. Bioizopren se može koristiti za proizvodnju sintetičkog kaučuka koji je alternativa za prirodni kaučuk i druge elastomere. Razvoj bioizoprena će doprineti daljem smanjivanju zavisnosti gumarske industrije od naftnih derivata.
U trenutna Goodyear-ova zalaganja za smanjenje potrošnje fosilnih goriva spada i njegova takozvana Air Maintenance Technology (AMT). Tehnologija AMT će omogućiti da pneumatici očuvaju optimalni pritisak punjenja, a da za to nije potrebna bilo kakva spoljašnja pumpa ili elektronski uređaj. Svi sastavni delovi sistema AMT biće u celosti ugrađeni u pneumatik. U potencijalne prednosti takvog sistema možemo da ubrojimo bolju iskorišćenost goriva, manje emisija, duži životni vek pneumatika i viši nivo bezbednosti i veće performanse.
Goodyear